Bülten Sıra No: 2019/3869

Kosta Rika’da İş Yapma & Türk İş Dünyası için Fırsatlar Semineri Hakkında

14 Mayıs 2019, Salı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda; DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından, Kosta Rika Ankara Büyükelçiliği ile işbirliğinde, 29 Mayıs 2019 tarihinde DEİK River Plaza İstanbul’da “Kosta Rika’da İş Yapma & Türk İş Dünyası için Fırsatlar Semineri” düzenleneceği ve toplantıyı Kosta Rika’nın Ankara Büyükelçisi Gustavo Campos Fallas katılımlarıyla onurlandıracağı ifade edilmektedir.

Anılan yazının devamında; Kosta Rika’nın, yıllık 17.850 ABD Doları kişi başı gelir, %3 civarında enflasyon ile genel olarak olumlu ekonomik göstergelere sahip olduğu, küçük bir pazar olmasına rağmen, siyasi açıdan istikrarlı bir ülke olması, stratejik coğrafi konumu, eğitimli işgücü, liberal ekonomisi, İngilizcenin yaygınlıkla kullanılması ve vergilerin düşük olması sayesinde diğer Orta Amerika pazarlarına ve ABD pazarına giriş noktası olarak da değerlendirilebileceği belirtilmektedir. Nitekim ülkenin NAFTA, Orta

Amerika ülkeleri (DR-CAFTA) ve diğer Latin Amerika ülkelerinin pek çoğu ile Serbest Ticaret Anlaşmaları mevcuttur. Kosta Rika’ya gerçekleştirilen dış yatırımlar ağırlıklı olarak inovasyon, yaşam bilimi, ileri üretim teknolojileri ve hizmet sektörlerinde gerçekleşmekte olup, ülke 250’nin üzerinde uluslararası yüksek teknoloji firmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Bu çerçevede söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmalarımızın en geç 24 Mayıs 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar  https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/906/12719  linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

 

NOT: Toplantı dili İngilizce olacaktır.

 

Ek: Taslak Program için tıklayınız.Bültenlerimizi email ile almak istiyorsanız tıklayınız.